Joanna Materna, Stomatolog, Ortodonta – Babimost

Tradycja
Wiedza i doświadczenie zdobywane od 75 lat
Jestem stomatologiem, stomatologami są moi rodzice, stomatologiem jest mój brat. W naszym przekonaniu, można więc mówić o rodzinnej tradycji. Ale przecież każda prawdziwa tradycja powinna mieć w podstawie mit, w każdym razie dobrze gdy tak jest. Mitem inicjującym stomatologiczną tradycję mojej rodziny jest mój dziadek – Alojzy i jego niezwykły przypadek.

Kiedy mój dziadek trafił w 1939 roku do niemieckiego obozu pracy w Eilsleben, wydawało się raczej, że jakakolwiek jedna, a pośrednio nasza historia, podobnie jak tyle innych ludzkich historii, tu właśnie się skończyła. Los chciał jednak, aby stało się inaczej. Otóż, w tym właśnie obozie pojawił się pewnego dnia dentysta, oczywiście Niemiec, który ogłosił że potrzebuje asystenta, kogoś z wykształceniem i praktyką w stomatologii.

I wtedy właśnie mój dziadek, ryzykując przecież wszystko z utratą życia włącznie, zgłosił się jako osoba spełniająca wymagane kryteria. Zaryzykował, mimo iż o weryfikacji jego deklaracji było tym bardziej nie łatwo. Los swój i swojej przyszłej rodziny postawił na bardzo niepewną kartę. Postawił i wygrał!

Jak szybko niemal zorientował się, że ma do czynienia z dyletantem. Zapewne szybko, sam był przecież profesjonalistą. Dlaczego nie zdemaskował dziadka? Nie wiadomo, tak jak wiadomo, że ten temat nigdy się w ich rozmowach nie pojawił. Nawet kiedy Niemiec rozwinął przed dziadkiem Alojzym parasol bezpieczeństwa, kiedy uczył go wszystkiego, co sam potrafił, wtedy nawet kiedy zwrócił się do mojego dziadka z propozycją, że go usynowi.

Odnajdując się w programowym wrogu – pięknego, współczującego, a zarazem odważnego człowieka. Miał szczęście uczyć się u takiego człowieka zawodu, pasji i lekarskiej postawy. Taką właśnie postawę, bezkompromisowej pomocy potrzebującym, postawy współczucia i poświęcenia prezentował przez całe swoje zawodowe życie. Taka postawa, taki rodzinny mit zobowiązuje!

W taki piękny sposób zapoczątkowanej stomatologicznej tradycji rodzinnej byli wierni: mój ojciec, moja matka i mój brat. Ja również mam pretensje, aby być tej tradycji wierna, bo dumna z niej jestem na pewno.

Joanna Materna – Stomatologia – Wszystkie prawa zastrzeżone. Realizacja strony: pudi-design.pl

Joanna Materna - Stomatolog

Gdzie jesteśmy?

ul. Zawiszy Czarnego 2
66-110 Babimost

Kontakt

+48 575 290 700
joannamaterna@go2.pl

Telefon w przypadku bólu!

+48 68 351 23 93

Joanna Materna – Stomatologia – Realizacja strony: pudi-design.pl